Bijzondere herinneringen tijdens Burendag in Het Convent
Het monumentale pand aan de Merwedestraat, gebouwd in 1957, heeft de afgelopen jaren een flinke verbouwing ondergaan. Voor de buurt betekende dat een lange periode van bouwactiviteit en steigers voor de deur, maar op Burendag werd tijdens een rondleiding door het gebouw duidelijk waar al het werk toe heeft geleid. Omdat het gebouw een monumentenstatus heeft, is hierbij met veel zorg gewerkt. Er is geprobeerd om de oorspronkelijke uitstraling van het pand zoveel mogelijk te behouden, maar dan wel in een modern jasje.

De gerenoveerde galerij of kloostergang
Gebouw met veel wisselende bewoners
Twee bewoners uit de Berkelstraat, de straat direct achter de tuin van Het Convent, haalden herinneringen op aan de bewogen geschiedenis van het complex: “Toen hier asielzoekers opgevangen werden, hadden we eigenlijk nooit last. Als er eens iets gebeurde, dan konden we naar de huismeester en dan was het meteen opgelost. Toen hier internationale studenten woonden, was er elke week wel iets. Maar ja, die hadden natuurlijk geen huismeester. De tijd dat hier asielzoekers werden opgevangen was een hele mooie tijd.” Dat INLIA nu de hoofdgebruiker van het pand is, wordt positief ontvangen: “Heel mooi, je zou kunnen zeggen dat de cirkel rond is.”

INLIA-directeur John van Tilborg spreekt bezoekers toe in de Kapel
Het jawoord
De rondleiding door het gebouw eindigt in de Kapel op de eerste verdieping. Een echtpaar pakt twee stoelen en zet deze in het midden van de ruimte voor het altaar neer. Hun dochter maakt een foto. Het zijn Piet en Jeannette uit de Lekstraat, iets om de hoek. Deze ruimte is precies dezelfde plek waar ze 53 jaar geleden elkaar het jawoord gaven. Destijds heette het pand nog 'Mariënholm' en werd het bewoond door de Zusters van Onze Lieve Vrouw van Amersfoort.

Toen en nu: bruidspaar in de Kapel
Na de bruiloft bleef het echtpaar nog lange tijd contact houden met de zusters. Zelfs nadat de zusters verhuisden, zochten ze hen nog af en toe op in Amersfoort. Alle zusters die in het klooster gewoond hebben zijn inmiddels overleden. “Ik weet zeker,” zegt Jeannette, “dat de zusters dit prachtig gevonden zouden hebben.”
Verbinding tussen toen en nu
Tijdens deze dag heeft de buurt kennis kunnen maken met INLIA en Het Convent. Maar andersom ook: medewerkers van INLIA hebben kennisgemaakt met hun nieuwe buren. De verhalen van de buren bevestigen: Het Convent is een plek met een ziel en een rijke wijkgeschiedenis. Het herstelde pand begint aan een nieuw hoofdstuk, terwijl de deuren naar de buurt wijd open blijven staan.

Lees ook:
22-06-26 Nacht van de Vluchteling in Groningen